Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 2, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3215
Newest member: Andrei2017

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare preferabil astazi aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???
Astept mesaj pe PM de la cine are de vanzare!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly velifera,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai exista cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???? sad please
Astept sa ma contactati pe PM!!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6???
Astept mesaj pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai e cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6?????
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Chiar nu mai e nimeni in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns numai de la cine vinde!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns de la cine are de vanzare!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy si neoni in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni si sa stea in sectorul 1,4,5,6????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!

Forums

Comunitatea Aquarium.ro - acvariu, acvaristica, pesti, plante :: Forums :: PEŞTI DE APĂ DULCE :: Welse

<< Previous thread | Next thread >>
O sa imi moara Corydoras paleatus?
Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
Danutz85
Sat 12 Jun 2010, 20:12
Registered Member #2539
Imi sta tot timpul pe o parte arcuit sprijinidu-se doar in cap si coada parca e mort daca vreau sa il scot inoata iar apoi cand se opreste se intoarce iar cu burta in sus oare e bolnav?O sa moara?Ce pot sa fac pentru el?
Back to top
MadVasile
Sat 12 Jun 2010, 20:44

Registered Member #2892
Da mai multe detalii despre acvariul tau. Si niste parametrii ai apei. de obicei cand un peste face asa, nu prea mai sunt sanse. Dar e bine sa sti din ce motive a murit. Acvariul e ciclat?

Gravitatia....cel mai mare dusman al meu....
Back to top
florinel
Sat 12 Jun 2010, 20:56

Registered Member #2817
Postare e de foarte multă vreme,nu mai interesează pe nimeni ajutorul nostru.

florinel.. Calitatea unui acvarist nu este dată de numărul de acvarii ci de calitatea acvariilor pe care le are,modul în care își satisface pasiunea în spațiul limitat pe care îl are la dispoziție,de cunoștințele dobândite,de calitatea aparatelor și dispozitivelor pe care le-a proiectat și construit singur..una dintre multele definiți ale acvaristici.
Back to top
MadVasile
Sat 12 Jun 2010, 21:05

Registered Member #2892
Postarea este din sambata 12 iunie 2010, cand am postat si eu.

Back to top
Danutz85
Sat 12 Jun 2010, 21:53
Registered Member #2539
Acvariul are cam h-60cm,L-94cm,l-35cm Vreo 200 L.Am oxigen si un filtru aquael turbo filters 650.Cam atat si apa e de la robinet si o pun la decantat vreo 3-4 zile inainte sa o schimb dar adevarul e ca o schimb foarte rar si cred ca asta e o greseala ca vad k ma dispera algele pe geam.Alte detalii daca mai sunt necesar ptr un raspuns intreaba si raspund.Ms bft
Back to top
MadVasile
Sun 13 Jun 2010, 09:30

Registered Member #2892
Cat de rar schimbi apa? Si acvariul e ciclat? Niste teste de apa( no2, no3 gh ph kh)? Mai da detalii despre pestele in cauza , si despre ce mai ai acolo(fauna, flora).

Back to top
florinel
Sun 13 Jun 2010, 10:01

Registered Member #2817
Da aşa este,acuma am văzut mai bine!MadVasile nu trebuie să luăm aşa de sus pe amicul nostru poate se va speria de atâtea lucruri pe care poate le-a făcut greşit.Danutz85 dă mai multe detali despre acvariul tău,felul cu se purta Corydoras paleatus,ce-i dai de mâncare?Şi astfel poate o să te ajutăm cu ceva sfaturi,dar aşa nu avem de unde să ne dăm seama din prima.Dar e clar ca peştele nu e bine e bolnav,şi ai zis că faci schimbul de apă foarte rar?Păi asta e o foarte mare problemă cu acvaristul,nu ar trebuie să ne fie lene să schimbăm apa de la noi din acvariu,nu vreau să supăr pe nimeni,dar aşa nu se creşte nici un peşte!!!!

florinel.. Calitatea unui acvarist nu este dată de numărul de acvarii ci de calitatea acvariilor pe care le are,modul în care își satisface pasiunea în spațiul limitat pe care îl are la dispoziție,de cunoștințele dobândite,de calitatea aparatelor și dispozitivelor pe care le-a proiectat și construit singur..una dintre multele definiți ale acvaristici.
Back to top
florinel
Sun 13 Jun 2010, 10:02

Registered Member #2817
Vorbeşti acolo de alge?Ce fel de alge?Ce culoare au?Ne spui ceva despre sistemul tău de iluminat?Ai adiţie de CO2?

Back to top
Danutz85
Sun 13 Jun 2010, 20:27
Registered Member #2539
Sunt incepator nu prea ma pricep la prea multe detalii.Fauna si flora e cam saraca iar algele sunt verzi de teste nu mi-a zis nimeni nu stiu cum se face dar banuiesc ca si cele 29 de grade celsius il afecteaza.Nu stiu cum sa recesc apa poate isi va reveni iar iluminatu il asigur cu 2 neoane de 18 w.Mancare care o dau e tetradiscus.Cam atat altceva mai intrebati-ma.Astept raspuns.bft
Back to top
MadVasile
Sun 13 Jun 2010, 20:30

Registered Member #2892
Da, dar ce pesti ai? Si tetra discus e mai mult pentru discus. Apa o poti raci folosind coolere de calculator.

Back to top
Danutz85
Sun 13 Jun 2010, 20:42
Registered Member #2539
mentionez ca pestele il am in acvariu de 1 an si cateva luni si nu am avut probleme cu el iar pe langa el mai am scalari neoni xipho gurami antracitus si tetra.Cam ce mancare ar trebuii sa le mai dauin afara de tetradiscus.2 coolere de 4000 de rotatii pe min ar fi destul ptr un acvariu ca al meu?
Back to top
MadVasile
Sun 13 Jun 2010, 20:48

Registered Member #2892
Da, sunt bune coolerele in opinia mea. Dar sa mentii temperatura acvariului pe la 25-26*C in acvariul tau. Si scalarii nu se prea potrivesc cu ce pesti ai tu. Mult succes!

Back to top
florinel
Sun 13 Jun 2010, 21:18

Registered Member #2817
MadVasile unde ai citit tu ca tetra discus e mai mult pentru discus?Nu-i adevarat,orice peste poate sa manance tetra discus!Si algele verzi apar in urma exesului de lumina din acvariu.Ce probele mai ai Danutz85?Sa stiu cum sa te ajut!

Back to top
Danutz85
Sun 13 Jun 2010, 21:26
Registered Member #2539
Stiu dar ma vazut incepator si ma prostit ca sa scape de ei cineva si acum nu pot sa ii mai dau ca nu ii vrea nimeni.Ms ptr sfaturi si un sfat despre peste pana la urma sa fie de la apa prea calda?
Back to top
Danutz85
Sun 13 Jun 2010, 21:28
Registered Member #2539
florinel da-mi te rog cateva sfaturi despre mancare , apa, si ce stii tu ca ar fi lucruri elementare ptr un acvariu si niste pesti care sa traiasca intr-un climat placut.Ms
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF