Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 4, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3215
Newest member: Andrei2017

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare preferabil astazi aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???
Astept mesaj pe PM de la cine are de vanzare!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly velifera,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai exista cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???? sad please
Astept sa ma contactati pe PM!!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6???
Astept mesaj pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai e cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6?????
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Chiar nu mai e nimeni in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns numai de la cine vinde!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns de la cine are de vanzare!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy si neoni in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni si sa stea in sectorul 1,4,5,6????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!

Forums

Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
ng3rsh
Mon 21 Dec 2009, 19:55

Registered Member #2710
Suparat rau :( ...am luat 2 ancistusi voalati albi galbui asa.. si .. am vazut euc a are ceva pe el dar nu am inteles ce si i-am bagat in acv comunitar.. sau cums e zice.. si ..in 2 zile toti neoni mei 25 si inca vreo 3 ancistusi.. au gris.. 100% puncte albe pe spate cap si aripioare si coada.. am scos plantele si buturugile am mai lasat decat 2 .. filtru si incalzitor.. si nisipu... acum e a 2 zi de cand am inceput sa ii tratez cu albastru de metil si sare.. .. deaia.. k o ,MENTOSAN,... pastila de sare deaia.. am un acv de 90l .. am dat temperatura la 31 32 de grade.. de la 27.... nu stiuce sa fa.. imi va parea rau de ei.. si cred ca dupa ce ii tratez treb sa schimb tot sau pot sa le spal..etc..? ei mananca.. se mai ciugule intre ei..cum fac ei.. prob e k .. am scos si plantele le tin intr-o galeata de 25litri.. cu apa.. in camera unde am 21 de grade.. ..va rog cateva sfaturi daca se paote.. nu cer prea mult cred...

!ng3r@$h
Back to top
aspi
Fri 25 Dec 2009, 16:30

Registered Member #2643
si pe neonii mei au aparut acuma...cateva mici puncte si ma gandesc ,cum sa ii tratez...astept s eu info pe aici..ms
Back to top
ng3rsh
Sat 26 Dec 2009, 12:37

Registered Member #2710
Pai eu am ..reusit sa salvez din 20.. decat 5... neoni si 2 ancistusi din 3.... acum.... nu stiuc e sa mai zic.. incearca sare.. special de la ..un pteshop si albastru de metil.. sau verde de malachit.....si temperatura 30 31... si mult mult oxigen..

!ng3r@$h
Back to top
heckelcross
Sat 26 Dec 2009, 21:27
Discusar

Registered Member #91
Exista medicamente cu verde de malachit in comert contra punctelor albe, dar trebuie tratat imediat cand se obsearva. Plantele se pot lasa in acvariu.

Primul post: 27 Oct 2005
Back to top
ng3rsh
Sat 26 Dec 2009, 21:30

Registered Member #2710
intrebare e daca .. ii pot muta pe cei vindecati.. in acv comunitar... nu mai ai puncte deloc.. de vreo 2 3 zle.. dar i-am tinut in acv.. fara incalzitor la tem camerei.. si cu tratament,.. cum ai spus u.. dar.. imi e cam frica sa ii bag paota mai apare??? ce credeti????

!ng3r@$h
Back to top
dj_ando_83
Mon 28 Dec 2009, 00:02

Registered Member #2064
ii poti muta. cand vei muta pestii inapoi nu mai bagi minciogul in acvariul comunitar pentru a elibera pestii ci le dai drumul mai de sus, daca ma intelegi. dupa ce ii muti, speli bine "plasa" sa nu ai surprize pe viitor.
ce mi se pare ciudat e ca si eu iau pestii din aceleasi locuri ca si voi, dar pana acum nu am nimerit nimic bolnav.
Back to top
ng3rsh
Mon 28 Dec 2009, 12:01

Registered Member #2710
Ms asa am facut:D ... acum ramane sa vad ce se intampla.. dar vad.. cativa..care stau mai pititi.. dupa plante .. au culoare perfecta nu au pete nus e freaca de nimik..dar stau mai ascunsi.. mai ies la mancare... cateodata.. .. dar nu sunt aia care i-am bagat.. sunt ceilalti care ii aveam ppe acolo....

!ng3r@$h
Back to top
heckelcross
Wed 30 Dec 2009, 01:53
Discusar

Registered Member #91
Urmareste-i in continuare si scrie-ne daca observi ca mai apare ceva neobisnuit. In orice caz se comporta ciudat. S-ar putea sa fie un inceput de boala.

Back to top
ng3rsh
Wed 30 Dec 2009, 09:43

Registered Member #2710
Pai .. ce sa mai spun.. ca nu mai inteleg nimik.. mai sta cate 1 2.. asa dupa buturuga ..plante.. dar la mancare ies.. si pe acolo.. cand stau.. nu stau suparati sau ceva.. se plimba.. arata bine culoare perfecta.. nu au puncte deloc.. porb e k .. stateau si inainte sa ii bag pstia care au fost bolnavi.. si le-a trecut.. aia sunt vioi stau in card .. frumos.. sau sa zic ,banc, cu ceilalti si inca ceva.. dati-mi un sfat.. ce sa fac cu substratu.. ce sa pun.. si daca stitu de unde sa iau o scoica .. de apa dulce..scuze daca nu am sc unde treb.. dar sunt fff interesat de asa ceva

!ng3r@$h
Back to top
Dragosdiscus
Mon 04 Jan 2010, 16:21
PIGEON BLOOD

Registered Member #1131
N-ai nevoie de nicio scoica in acvariu. Crede-ma!

Hope for the best; expect the worst.

Back to top
ng3rsh
Mon 04 Jan 2010, 17:59

Registered Member #2710
Dar dc?... exista vrun motiv anume???.. Vreau cateva detali daca nu te superi....

!ng3r@$h
Back to top
drdiscus
Mon 04 Jan 2010, 18:11

Registered Member #1701
In primul rand din punct de vedere estetic.Pestii exotici nu au nicio legatura cu scoicile.Este ca si cum ai pune o carpeta cu rapirea din serai pe peretele unei sufragerii moderne(sau pe peretele oricarei incaperi-dupa gustul meu).Cand avem un acvariu incercam sa reproducem pe cat posibil biotopul speciilor de pesti care convietuiesc acolo.O scoica, un melc de apa sarata sau un coral pus intr-un acvariu de apa dulce este un veritabil chici.La fel se intampla si cu castele si scafandri din plastic.Poti baga ce vrei tu in acvariu dar noi te sfatuim cum este mai bine in incercarea ta de a deveni un acvarist desavarsit.
Back to top
max_uki
Mon 04 Jan 2010, 18:11

Registered Member #1440
mama ei de limba romana ce grea e.
Back to top
ng3rsh
Mon 04 Jan 2010, 18:18

Registered Member #2710
Pai in primu rand.. sunt deacord cu tine.. si restu ca ati spus voii... cu castele .. si draci ..etc.. eu vb de o scoica de apa dulce.. si ..asta arata chiar ca un biotop... parerea mea.. am si creveti.. 2 speci .. si mlci.. ... sper si la un crab.. daca gasesc prin pitesti.. si ma interesa o scoica.. pt ca eu zic.. asa e un biotop.. cu tot felu de vietuitoare.. bine.. sa se potriveasca.. nu .. orice.. si.. ce sa mai zic .. nu vad ceva.. rau cu scoica.. .. si nu ar da urat.. mai ales la un acv mare... pe mine ma int.. daca .. sunt compatibile..adik sa nu se intample ceva.. . cu restu.. sau cu ea..

!ng3r@$h
Back to top
Dragosdiscus
Tue 05 Jan 2010, 14:56
PIGEON BLOOD

Registered Member #1131
Scoica vie: pericol de transmitere de boli si capturat pesti mai mici. Trecand peste faptul ca pe unde au salasuit stramosii pestisorilor tai nu vezi neam de scoica.
Cu crevetii mai ca as fi de acord, dar la mare atentie la raci si altele asemenea, ca in 2-3 spatamani te trezesti cu cine-stie ce dihanie criminala pe acolo.
Biotopul nu inseamna o ingramadire de vietuitoare alese pe criterii coloristice din atlasul zoologic. Prin esenta, se refera la o locatie definita, cu un grup de specii (animale, plante, bacterii, ciuperci, alge etc.) ce convietuiesc intr-un echilibru relativ stabil. Care anume specii si raporturile populationale sunt bine batute-n cuie.

Hope for the best; expect the worst.

Back to top
ng3rsh
Tue 05 Jan 2010, 15:34

Registered Member #2710
Bun u spui k la carte totu.. dar.. eu zic.. ca nici anumite.. speci de pesti nu merg impreuna.. la fel si plante.. dar acum mai e si dupa posibilitate.. eu am vrut sa ma exprim altfel.. nu cu raci gigantici sau chesti..c are nu ar merge garantat.. ma refer la niste creveti.. melci.. ,substrat,si altii.... un mic crab.. si .. ma gandeam la o scoica sa fie .. mai complet.. eu vad chestia asta .. in rau.. sau lac.. in amazon.. am inteles ca sunt scoici.. si.. la un acv de 300L care il am .. in plan.. eu zic ca .. nu e cien stie ce paguba.. si cu ..pesti mici.. nu cred ca prinde neoni.. si dac aprinde.. asta e.. k in natura:P glumesc.. eu iti multumesc pt sfat.. si.. te pricepi mai bine k mine.. e logic.. dar.. si cu boli sau ce se mai spune.. nu vreau una din lac.. una de la petshop.. sunt unele rosi asa tigrate.. cu dungi si nuc resc mari.. imi cer scuze daca te contrazic.. dar .. eu asa vad.. chestia asta cu biotopu...si eu zic ca asta e un adevarat biotop.. unde gasesti.. si vezic eva natural.. ceva .. nu pot sa ma exprim.. imi cer scuze.. si .. nu te contrazic.. cu.. raci.. oricum esti mai bine documentat decat mine la acvaristica si paote si la altceva.. MS ORICUM

!ng3r@$h
Back to top
heckelcross
Tue 05 Jan 2010, 16:29
Discusar

Registered Member #91
Asa simplu, cum ai vrea tu, n-o sa tina figura asta neam. Nu orice fiinta traieste in orice mediu. Adica vreau sa scriu ca si noi oamenii stim sa inotam, da branchii tot nu le cresc nici la campionii modiali. Asta vasazica ca daca vrei sa ingrijesti mai mult de o luna, mai multe vietuitoare, intr-un habitat cu dimensiuni prea restranse pentru ele, trebuie sa le cunosti necesitatile si sa l-i le poti oferi. Altfel soarecii vor manca pisica, sobolanii vor manca soarecii, uliul va papa sobolanii, pestii vor muri de SIDA/HIV s.a.m.d.
PS. era sa uit gripa porcina, sorry!
Risti sa construiesti un haos perfect acolo.

[ Edited Tue 05 Jan 2010, 16:58 ]

Back to top
ng3rsh
Tue 05 Jan 2010, 16:35

Registered Member #2710
ok daca voi spuneti, poate asa e. Dar pana nu incerc sa imi iasa din cap beleaua asta nu ma las. Incerc intr-un acvariu mai mic.  Nu cel de care vorbim. Bine, incercarea moarte n-are, deci va multumesc pentru sfaturi si nu ma dau batut.   Dar nu-i bag in acvariul comunitar, sa zic cel "bun". Cat de cat nu ma compar cu alti.
Mersi!

[ Edited Tue 05 Jan 2010, 16:52 ]

!ng3r@$h
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF