Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 4, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3215
Newest member: Andrei2017

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare preferabil astazi aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???
Astept mesaj pe PM de la cine are de vanzare!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly velifera,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai exista cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???? sad please
Astept sa ma contactati pe PM!!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6???
Astept mesaj pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai e cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6?????
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Chiar nu mai e nimeni in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns numai de la cine vinde!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns de la cine are de vanzare!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy si neoni in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni si sa stea in sectorul 1,4,5,6????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!

Forums

Comunitatea Aquarium.ro - acvariu, acvaristica, pesti, plante :: Forums :: COMPONENTE ŞI COMPOZIŢII ACVATICE :: Plante si substrat

<< Previous thread | Next thread >>
Frunze ingalbenite (verde deschis) la Anubias
Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
Bad Boy
Fri 12 Jun 2009, 17:07

Registered Member #1432
Salutari,

Am in acvariul de 150L anubias var nana si de o vreme frunzele noi care ies nu se inchid la culoare si raman galbene/verde deschis. Nu folosesc nici CO2 doar fertilizant lichid 1 pe saptamana cand schimb apa.

Pana acuma totul a fost OK, totul s-a intamplat treptat. Lumina 10 ore pe zi, cu pauza de 2 ore la pranz.
Apa e acida cu pH de aprox 5.
Plantele cresc normal, chiar destul de repede, alge nu prea am.
+ O intrebare: anubiasul cum e mai nepretentios, are probleme daca primeste lumina mai puternica?

Mersi mult.

Be cool!
Back to top
Razvan Radu
Tue 16 Jun 2009, 08:55
razvan radu

Registered Member #186
Anubiasul sigur nu are probleme daca primeste lumina puternica. El se descurca daca are lumina putina dar asta nu inseamna ca lumina multa ii face rau. Iar culoarea frunzelor indica o carenta de fertilizare.

Salbatic eu asa am sa raman
Ca nu cunosc ceva de a-mi fi stapan
Back to top
Bad Boy
Tue 16 Jun 2009, 16:57

Registered Member #1432
Mi-am dat seama pe urma ca lumina puternica sigur nu primeste ca aveam o planta ce am primit (pe gratis) si are nevoie de multa lumina si nu prea cresc frunzele ci se intinde doar (se prelungeste).

Am cumparat fertilizant lichid de la tetra... (nu avea rost sa iau substrat fertilizat) vom vedea ce o sa iasa...

Sper sa-si revina.

Mersi mult.

Be cool!
Back to top
florinel
Fri 05 Mar 2010, 09:40

Registered Member #2817
Salut,
Si eu am avut atata bataie de cap cu plantele,mi se tot ingalbeneau,nu se simteau bine de loc in acvariul meu(115 litri)in care am scalari maturi(2)si(2)mai mici,care le mai si ciupesc,azi mam hotarat sa merg sa cumpar ceva nutritive(NUTRIVIT) pentru plantele mele din acvariu,stiu ca au lipsa de elementele esentiale(Fe,Mg),da va intreb aceasta solutie nu imi va afecta si pesti din cavariu,la pet shop mi-au zis ca pun toata sticuța de 30 ml,desi pe prospect scrie ca un flacon la 150 litri,voi ce ma sfatuiți?

florinel.. Calitatea unui acvarist nu este dată de numărul de acvarii ci de calitatea acvariilor pe care le are,modul în care își satisface pasiunea în spațiul limitat pe care îl are la dispoziție,de cunoștințele dobândite,de calitatea aparatelor și dispozitivelor pe care le-a proiectat și construit singur..una dintre multele definiți ale acvaristici.
Back to top
flaviu95
Tue 21 Feb 2012, 18:26
Registered Member #3423
salut bad-boy frunzele mai batrane de anubias pot sa faca alge pe ele si de acea par mai inchise la culore treptat si noile frunze o sa ajunga la culorea normala am si eu un anubias siti spun din proprie expeienta

flv

Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF