Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 2, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3215
Newest member: Andrei2017

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare preferabil astazi aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???
Astept mesaj pe PM de la cine are de vanzare!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly velifera,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai exista cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???? sad please
Astept sa ma contactati pe PM!!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6???
Astept mesaj pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai e cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6?????
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Chiar nu mai e nimeni in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns numai de la cine vinde!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns de la cine are de vanzare!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy si neoni in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni si sa stea in sectorul 1,4,5,6????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!

Forums

Comunitatea Aquarium.ro - acvariu, acvaristica, pesti, plante :: Forums :: ACVARISTICA MARINĂ :: Corali

<< Previous thread | Next thread >>
probleme cu anemona?
Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
marinik_the_1
Mon 10 Mar 2008, 17:42
MANDARIN

Registered Member #215
Salutare,
De ceva timp (vreo 2 saptamani) mi am luat o carpet anemone, toate bune si frumoase pana cand am hranit o, i am dat o bucatica mica de Cod, bine tocata, "in gura". Din cate am observat, aceasta a acceptat hrana, dar...... de a doua zi anemona mea arata in halul acesta
Ce sa aiba?
Pam pam......

marian
Back to top
carbone
Mon 10 Mar 2008, 18:09
CAINE DE MARE

Registered Member #707
se chirceste de la durerea de stomac. O fi fost codu' stricat

ontopic: poate face caca
Back to top
marinik_the_1
Mon 10 Mar 2008, 20:22
MANDARIN

Registered Member #215
update: se pare ca anemona, pe zi, a fost in regula, din spusele fratelui meu; seara cand am venit am vazut o exact ca in poza, si ieri seara la fel, poate este ok, insa de ce se strange asa? aveti vreo explicatie?

marian
Back to top
menthor
Mon 10 Mar 2008, 21:56
AQUAMASTER

Registered Member #20
nu-i nici un motiv de ingrijorare. o anemona, fie ea si "green carpet" nu sta hidratata la maximum in permanenta. daca ai hranit-o recent, in timpul procesului de digestie se strange, orice anemona face asta o perioada, mai lunga sau mai scurta, de la caz la caz si functie de hrana administrata. insa, nu asta trebuie sa te ingrijoreze....

de curiozitate: mai ai mandarinul ? daca nu, atunci bucura-te ! daca nu l-ai dat, atunci mai arunca o data o privire... s-ar putea sa dispara ! sa nu te sperii... daca a disparut, degeaba bagi mina pe gat la anemona, ca-i dus de mult... . nu glumesc, daca intentionezi sa tii in acvariu mandarini, goby de nisip, blenny, etc. in genere pesti de fund, atunci green carpet n-a fost o alegere prea buna. mai devreme sau mai tarziu, vor ateriza in gura anemonei, care de felul ei nu-i agresiva, insa are o viteza de reactie cand ceva o atinge, ceva incredibil ! iar asta nu tine de cat si cu ce o hranesti, pur si simplu, tentanculele ei ce par a fi mici si de neluat in seama, sunt incredibil de puternice si... multe !! s-au vazut cazuri, cand pina si pesti mai maricei, dar curiosi din fire, i-au cazut prada.

pe de alta parte, multe voci sustin ca locul carpetei este acolo, in ocean, dat fiind faptul ca este si una dintre cele mai pretentioase anemone in ceea ce priveste chimismul apei, ceea ce nu o recomanda sistemelor "proaspete".

mult succes!
p.s. a acceptat clovnii deja ?

Acvaristica de recif - un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Album video
Back to top
marinik_the_1
Tue 11 Mar 2008, 07:19
MANDARIN

Registered Member #215
Nu mai am mandarinul, din pacate, si din cauza mea.
Se pare ca anemona este bine, in dimineata aceasta, am gasit-o bine hidratata si cu un clovn in ea

marian
Back to top
menthor
Tue 11 Mar 2008, 10:09
AQUAMASTER

Registered Member #20
E bine asa ! s-ar putea sa-i irite pielea in primele zile, dar e normal sa se intample asta. In timp, stai cu ochiul pe el (ei) si observa daca hraneste anemona. Daca o face, incearca sa o hranesti mai rar. Vei observa ca ce este peste ce-i trebuie, da afara.

Acvaristica de recif - un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Album video
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF