Welcome

Username:

Password:

Remember me

[ ]
[ ]

Guests: 2, Members: 0 ...

most ever online: 123
(Members: 1, Guests: 122) on 18 Sep : 12:48

Members: 3215
Newest member: Andrei2017

Chatbox

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare preferabil astazi aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???
Astept mesaj pe PM de la cine are de vanzare!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar de preferat astazi guppy,molly velifera,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai exista cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5 si 6???? sad please
Astept sa ma contactati pe PM!!

Cristi
Sunt interesat sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni si zebre in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
E cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6???
Astept mesaj pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 2,4,5,6.
Mai e cineva pe aici care sa aiba de vanzare aceste specii de pesti si sa stea in sectorul 2,4,5,6?????
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??
Astept raspuns pe PM!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Ma intereseaza sa cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
Mai e cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5,6???????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!!

Cristi
Chiar nu mai e nimeni in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns numai de la cine vinde!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae si ancistrusi in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni,zebre,sae,ancistrusi si sa stea in sectorul 1,4,5 si 6??????
Astept raspuns de la cine are de vanzare!!

Cristi
Cumpar guppy,molly,xipho,platy si neoni in Bucuresti din sectorul 1,4,5,6.
E cineva in Bucuresti pe aici care sa aiba de vanzare guppy,molly,xipho,platy,neoni si sa stea in sectorul 1,4,5,6????
Astept raspuns pe PM de la cine are de vanzare aceste specii de pesti!

Forums

Comunitatea Aquarium.ro - acvariu, acvaristica, pesti, plante :: Forums :: COMUNITATEA ACVARISTICĂ aquarium.ro :: Regulamentul Forumului

<< Previous thread | Next thread >>
Furt si Plagiat
Moderators: heckelcross, ebogdan, elgreco, Razvan Radu, Dan, oscar, Dragosdiscus
Author Post
simi
Mon 09 Apr 2007, 20:01
AQUAMASTER

Registered Member #114
In general, autorul este destul de receptiv la solicitari modeste, si ofera petentilor gratuitati, cel mai adesea dorind doar sa-i fie mentionat cuvenitul drept de autor. Insa pentru personele cu obrazul gros, la care furtul si plagiatul sint ispravi frecvente si razbatatoare, aceasta disponibilitate a autorului nu mai functioneaza.

Asa cum am observat, in ro, respectarea legilor copyright-ului este, inca, o chestiune frageda. Practica ilicita, de copiere/traducere cu amanuntul de texte sau imagini, si prezentare in nume personal, continua sa fie profesta fara remuscari de unele persoane. A solicita autorului permisiunea folosirii muncii lui nu reprezinta o indeletnicire onorabila, ci un handicap interior, o umilinta, o pierdere de timp cu nimicuri legale. Furtul voluntar este mai la indemana, si nu creaza complicatii absurde de constiinta.

Asemenea "actiuni de istetime" ar trebui semnalate prompt autoritatilor, si cred ca initiativa revine, in primul rind, intreprinderii care, prin afisarea textului de copyright (Copyright © aquarium.ro toate drepturile rezervate), s-a mandatat sa protejeze legal munca celor care lucreaza, intr-o forma sau alta, cu respectiva intreprindere. Articolul meu, referitor la specia marina de pesti clovn, Amphipion ocellaris, a fost furat de pe acest forum, insusit sub alt nume, si postat pe alt forum -vezi linkul:

http://forum....................

simi

[ Edited Fri 18 Apr 2008, 09:31 ]

simi

AquaDiscovery
Acvaristica placuta!
Back to top
ADX
Mon 09 Apr 2007, 21:16

Registered Member #61
salut. diskusfun, vezi ca ai si tu un articol pe acolo. (postat de catre acelasi individ...)

[ Edited Fri 05 Oct 2007, 22:40 ]

DISCUS CLUB ROMANIA

too old to rock'n'roll...
Back to top
simi
Mon 09 Apr 2007, 21:56
AQUAMASTER

Registered Member #114
S-ar putea ca am aflat identitatea, si telefonul lui "flo", dintr-un post al sau pe propriul "forum." Sper ca administratia forumului aquarium.ro reuseseste sa-l contacteze telefonic pe acesta, si sa-l someze sa dea jos materialele insusite fraudulos de pe aquarium.ro, si postate sub pseudonim propriu pe forumul unde, probabil, este proprietar, atentionandul ca violeaza serios legile dreptului de autor, infractiune care se poate termina cu potentiale consecinte legale, - vezi linkul

http://forum..........................
simi

[ Edited Tue 10 Apr 2007, 07:13 ]

simi

AquaDiscovery
Acvaristica placuta!
Back to top
Dan
Mon 09 Apr 2007, 22:03

Registered Member #1
Am sa iau legatura cu proprietarul site-ului si am sa-l atentionez de cele intamplate.
Sper sa rezolv aceasta situatie pe cale amiabila.

Zimbreanu Dan

Back to top
simi
Mon 09 Apr 2007, 22:35
AQUAMASTER

Registered Member #114
Calea amiabila este, intotdeauna, cea mai preferata; de aceea primii pasi sint atentionarea celui in cauza. Insa abordarea prietenoasa trebuie insotita de un termen limita. Nu poti sa te duci si sa-i spui ceva de genul "florine, te rog eu din suflet, vezi si tu, cind ai timp, poate dai jos articolul ala furat de la noi." Deasemeni, caile amiabile sint insotite si de un avertisment civilizat (nu o amenintare), care sugereaza celui in cauza la ce actiuni legale poate sa se astepte dacu nu procedeaza in cosecinta.

Eu nu sint absolut deloc interesat ca cineva sa sufere consecintele legale in urma unei magarii, dar nici sa fiu furat in vazul lumii, si eu sa ma fac ca nu observ. Deasemeni, cred ca este sanatos si pentru el sa invete sa-si cistige traiul cu demnitate.

simi

[ Edited Mon 09 Apr 2007, 22:36 ]

simi

AquaDiscovery
Acvaristica placuta!
Back to top
Dan
Mon 09 Apr 2007, 22:36

Registered Member #1
Salut Simi!
Articolul tau a fost sters de pe acel forum in urma discutiei pe care am avuto cu individul.

Salut ADXX!
Nu stiu despre ce articol a lui diskusfun e vorba.

Daca mai apar astfel de situatii va rog sa-mi spuneti.

Zimbreanu Dan

Back to top
simi
Mon 09 Apr 2007, 22:40
AQUAMASTER

Registered Member #114
Multumesc mult. Asa cum am spus mai sus, cred ca este bine si pentru el sa aloce o etica muncii sale, care sa-i cladeasca o anumita multumire sufleteasca.

simi

[ Edited Tue 10 Apr 2007, 07:15 ]

simi

AquaDiscovery
Acvaristica placuta!
Back to top
Paul
Mon 09 Apr 2007, 23:13

Registered Member #973
Salut Dan. Articolul lui Diskusfun pe acel forum este intitulat "despre discusi" si inca este postat.

Paul

Back to top
Dan
Mon 09 Apr 2007, 23:19

Registered Member #1
Este acest articol si pe aquarium.ro?
Eu cred ca articolul nu este luat de la noi de pe site.

Zimbreanu Dan

Back to top
Paul
Mon 09 Apr 2007, 23:25

Registered Member #973
Nu este pe aquarium. ro dar am vrut s-a intaresc cele spuse de ADXX ca la copiat si pe Diskusfun (cu asa ceva se ocupa).

Paul

Back to top
ebogdan
Wed 11 Apr 2007, 12:51
Administrator tehnic

Registered Member #104
Mda, ma cam asteptam la asa ceva, tocmai cu ceva timp in urma a fost o tentativa a cuiva sa copie tot site-ul cu un program gen Teleport. Cineva din Iasi, conectat prin Roedu, deci probabil de la un camin de studenti, liceu sau universitate. IP-ul a fost banat automat de soft, dar asta nu-l opreste sa intre din nou de pe alt IP sa copie toate paginile manual. No comment.
Back to top
ebogdan
Wed 11 Apr 2007, 14:54
Administrator tehnic

Registered Member #104
Se pare ca nu sunt una si aceeasi persoana.

Dar gagiul de care s-a plans simi are o galerie de imagini impresionanta, cu acvarii frumoase, dar nu stiu de ce, parca le-am mai vazut prin alte parti, ca de exemplu concursul AGA. Altele sunt luate de-a dreptul de pe siteuri de specialitate si a pus numele lui pe ele.

In afara de faptul ca nu e in stare sa scrie ceva original, doar sa copie, mai si umple Internetul de anunturi ca face acvarii super. Nesimtire la scara mare, nu altceva. I-am trimis un mesaj sa renunte la ele in 7 zile. Se pare ca inca nu a auzit de legea drepturilor de autor.
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF